Lühike ülevaade

Selle blogiga tasub tutvuda neil, kellel on plaanis minna kaema Püreneede ilu ning soovivad leida infokilde teede, telkimise, söögi ja kasvõi joogivee osas, saada osa meie matkaelu pinnavirvendusest (sest sisu kuulub ju 100% meile ja nii seitsmel erineval moel).
Kui tekib huvi ja küsimusi Püreneede osas, siis võib alati ka minu poole pöörduda.

Siit tulevad mõned kokkuvõtvad faktid.
Kus: Püreneed - mis, asuvad Hispaanias, Andorras ja Prantsusmaal. Meie matk algas Puigcerdas, väntasime mööda suuremaid ja väiksemaid radu alguses Hispaanias, siis Andorras, taas Hispaanias ja siis pisut jäi aega ka Prantsusmaal kakerdamiseks. Kokku 700 km.

Kes: Priit Nõmmik, Urmas Jegorov, Viljo Soo, Raul Kasper, Mare Maran, Alvar Lumberg ja mina. Täispikkuses matka tegid läbi Priit, Urmas, Viljo, Raul ja mina ning Mare ja Alvar viisid ellu toreda kõrvalpõike.
Millal: 27.08.2010 kuni 17/18.09.2010.
Kuidas
  • Tallinn - Barcelona lennujaam Eesti õhuga; 
  • lennujaam - Barcelona Sants mitme bussiga, mis asendasid rongi (T1 - T2 tasuta, T2 - Sants 3.15 eurot pernose); 
  • Barcelona Sants - Vic Renfe rongiga (4.90 eurot pernose), 
  • Vic - Puigcerda Renfe rongiga (5.90 eurot pernose), 
  • rattaga, 
  • Capvern les Bains - Portet sur Garonne SNCF rongiga (18.40 eurot pernose), 
  • Portet sur Garonne - Latour de Carol SNCF rongiga (23.40 eurot pernose), 
  • Latour de Carol - Barcelona Sants Renfe rongiga (9.80 eurot pernose); 
  • Placa de Catalunya - Barcelona lennujaam bussiga (5.90 eurot pernose), 
  • Barcelon lennujaam - Tallinn Eesti õhuga.
Nii palju ei ole eelnevatel matkadel lisatransporti kasutanud, kuid seda võin küll kinnitada, et rattad ei raskendanud kuidagi rongile/bussile saamist ning selle eest lisatasu ei küsitud kusagil.
Ööbimised: 6 x kämpingus ja 2 x hostelis (Barcelona), ülejäänud jõgede ääres, heinamaa servades, metsade sügavustes, kurude lähedal.
Kõrgeim koht rattaga: 2273 m, Bujaruela kuru, mis asub Hispaania ja Prantsusmaa vahel.
Kõige järsem minek: 6 km teekonna pikkuse jooksul liikusime kõrguste poole kilomeetri jagu. Prrrr, vat see oli raske ning pani vanduma ka grupi kõige rahumeelsemad, see eest vaated olid suurepärased ja aina suurepärasemaks muutusid. 
Ilm: valdavalt päikeseline, pisut saime vihma, seekord jäime lumest puutumata. Enamuse päevades sai rattaga sõita lühikestes riietes (loe: pluusita), isegi laskumised osutusid kohati soojemateks, kui olin varasematel matkadel harjunud. Kui ööbimise kõrgus oli üle 1500 m, siis oli jope, mütsi ja kinnastega hää toimetada.
Tehnilised probleemid: 
  • suutsin pauguga õhku lasta pedaali kuulid ning olin sunnitud hankima uued, pärast üle lenksu lendu, vajas vasakpoolne käiguvahetamise kang painutamist, muidu olnuks kasutuskõlbmatu;
  • Urmasel 3 lohvi;
  • Raulil 4 lohvi;
  • Viljol 1 lohv + välisrehv; 
  • Marel (või oli see nüüd Alvaril ;))  tagumine velg (läks vahetusse) + tagumine kasset (vedas lõpuni välja) + muud nipetnäpet;
  • Priidul nöökis keskjooks + lõpuks ei püsinud osad väikesed käigud sees, aga sõitis võiduka lõpuni.
Muud jamad: kruusasel laskumisel lendasin üle lenksu - pisut klohmida sain (üüüber sinikad) ja libisemisest nahamarrastused. Kokkuvõttes pean ütlema, et see lend lõppes hästi. Lisaks veel hankisin kusagil herilase sutsu ja siis ka mesilase sutsu, õnneks ei ole allergiline. Mare sai rattalt korralikud paugud säärte pihta. Ka teistel suuremad/väiksemad tabamused rattalt ja rataste alt lendu lastud kividelt. Seega, puhastus- ja vajadusel sidumisvahendid või plaastrid olgu alati käepärast ning allergikud hoidke tabletid taskus (kui taskud on olemas).
Liikluskultuur: Ei tundnud kordagi ennast ohustatuna (isegi Barcelonas), kuid sellist kannatlikust, kui sai nähtud eelmisel aastal Dolomiitides, Püreneedes siiski ei olnud. 
Kultuur: mõnega tutvusime.
Söök ja selle tegemine: matka jooksul tegime enamus hommiku- ja õhtusöögid ise, lõunad vastavalt enda asukohale, kas mõnes söögikohas või nosisime kaasasolevat (sai konservi ja värske tomatiga). Roogade peamiseks täiteks olid riis, makaron, maisimanna, kaerahelbed ja kartulipuder. Õhtuseid toite sai rikastatud lihakonservide, praetud lihakuubikute, juurvilja- jms konservidega (vedelik läks niisama joogiks :D), sibula ja küüslauguga, hommiku putrusid tegime maitsvamaks näiteks rosinate ja jõhvikatega. Kuna esimestel päevadel oli gaasiga kitsas, siis ostsime pudelisse bensiini, kuid ülejäänud matka kasutasime vaid gaasi.
Joogivesi: nii ja naa. Mõnes kohas oli totaalne puudus (isegi kõrgel) ja samas sai rahulikult päevade kaupa läbiaetud ojast/allikast saadud veega. Kuivem on kindlasti Püreneede Hispaaniasse jääv ida osa.

No comments:

Post a Comment